Anasayfa İletisim

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

Kitap Hakkında

 

Akşam gazetesi ve Marketing Türkiye Dergisi köşe yazarı, Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlisi, iletişim danışmanı Ali Saydam 2005 yılında yayınladığı "İletişimin Akıl ve Gönül Penceresi: Algılama Yönetimi"nden sonra ikinci kitabı "Eş ve Müşteri Nasıl Kaybedilir?"i dört yılda yayına hazırladı.

"Naz olmaksızın aşk hatta herhangi bir ilişki mümkün müdür? Tabii ki mümkün değildir. En garantili özel müşteri, en yakın eş bile her an çekip gidebilecekmiş gibi 'ihtimam' ister…" diyen Ali Saydam, kitabında 'özel müşteri' ve 'eş' ile ilişki arasındaki benzerliklerden yola çıkarak ilişkilerin nasıl yönetilebileceğini anlatıyor ve hem eş hem de özel müşteriyi kaybetmeyi engelleyecek 'beş önemli sırrı' açıklıyor...

"Kimin kimi yöneteceği; ilişkilerdeki 7 ölümcül günah; aşk ve nefret arasındaki ince çizgi; kâğıt üzerinde kalmayan tavsiyeler; ilişkinin bir numaralı düşmanı; şikâyetler ve krizler; dinlememek; ısrarın dozu" gibi birçok soruna ipuçlarıyla yanıt arayan kitap; okura, eş ve müşteriyi kaybetmeme refleksi kazandırmayı hedefliyor.

"Eş ve Müşteri Nasıl Kaybedilir?" adıyla 2002'den bu yana verdiği konferanslarında da örneklerini anlattığı, "iflah olmaz hata ve gaf yapma kapasitesinden" yararlanarak bu kitabı yazmaya karar verdiğinin altını çizen Ali Saydam, 20 yıllık başarılarla dolu meslek geçmişini, yılların bilançosunda ortaya çıkan o büyük tecrübeler toplamına borçlu. Bu tecrübelerin özeti şu iki kapıyı açabilmeyi gerektiriyor: Acılı ve masraflı kayıpları "okuyabilmek"... "Gereken bedeli" ödeyebilmek...

Ali Saydam'a göre, "müşteri" nasıl kapitalizmin en doğal unsurlarından biriyse; kadın erkek ilişkisi de insan doğasının en temel unsurlarından birisi. Her ikisinde de "duygusal kabulünüz" yoksa, olmadığını da "okuyamamakta" ısrarlıysanız, "gerekli bedelleri" ödememekte direniyorsanız vay halinize!
Ali Saydam diyor ki: "Müşteri ya da kadın/erkek; hangisi olursa olsun aslolan kaleyi fethetmiş olmaktır. Bu fetih ise, her türden tatmini en üst düzeyde tutmak için "sürekli" çaba harcamakla mümkün." Kolay mı? Değil! Nasıl? Siz en iyisi Ali Saydam'ın aradaki mesafeyi kapatmak için önerdiği 10 mozaik parçasına göz atıp, hepsini bütün olarak görmeyi deneyin:

Soru Bir: Kim kimi nasıl yönetir?
Soru İki: Hangi mesafede durulmalı?
Soru Üç: Standartlar neyi yok eder?
Soru Dört: Birliktelik nereye kadar sürer?
Soru Beş: Müphemiyet neye mal olur?
Soru Altı: Şikayet ile kriz nasıl karıştırılır?
Soru Yedi: Çakılmak nasıl kaçınılmaz hale gelir?
Soru Sekiz: "Dinlememek" ya da "dinletememek" neler kaybettirir?
Soru Dokuz: Ne kadarı karardır; ne kadarı zarar?
Onuncu Soru: Bir çıkış yolu var mı?

 

 

Kaynak belirtilmiş içerikler ve resimler haricindeki içerikler ve resimler Ali Saydam'a aittir.
Ali Saydam'a ait içerikler ve resimler Ali Saydam'dan izinsiz kullanılamaz.
Dış kaynaklı içerikler ve resimler ilgili sitelerden izinsiz kullanılamaz.

© www.esvemusterinasilkaybedilir.com